Čo o nás píšu iní

Účasť v eurovoľbách bola mizerná aj na Zemplíne

V niektorých obciach Michalovského okresu bolo voličov len o čosi viac ako členov okrskovej volebnej komisie.

MICHALOVCE. Voľby do Európskeho parlamentu obyvateľov Zemplína nezaujali.

V Michalovskom obvode, do ktorého patria okresy Michalovce a Sobrance, dosiahla volebná účasť len vyše 11 percent.

V celom obvode prišlo k volebným urnám zo 104 543 oprávnených voličov len 11 747.

V mnohých obciach Michalovského okresu dosahovala volebná účasť len vyše 4 percent.

Viacerí oslovení Zemplínčania tvrdia, že kandidátom do európskeho parlamentu nedôverujú, alebo ich nezaujali.

Najnižšia účasť bola v obci Stretava

Najnižšia volebná účasť v okrese Michalovce bola v obci Stretava, kde k volebným urnám prišlo len vyše 3,65 percenta voličov. Zo 493 oprávnených voličov zaujali eurovoľby len 18 ľudí.

Zapisovateľka tamojšej volebnej komisie Mariana Dobrovolská potvrdila, že voličov bolo len o dvoch viac ako členov okrskovej volebnej komisie.

Lepšie na tom neboli ani obce Žbince, Vyšné Remety, Vojnatina, Palín, Tušice, Drahňov a Pavlovce nad Uhom, kde sa účasť pohybovala pod piatimi percentami.

Mizerná účasť bola aj v meste Michalovce, kde z 31 694 voličov volilo len 3 209. Volebná účasť sa tak vyšplhala len tesne nad vyše 10 percent.

Naopak, najvyššia volebná účasť v Michalovskom obvode bola v obci Beša, kde prišlo k urnám až 49,66 percenta voličov. Z 300 voličov ich odvolilo 149.

Vyššia účasť bola aj v obci Ižkovce v okrese Michalovce, kde odvolilo vyše 48 percent voličov.

V Sobranciach zo 4 573 voličov odvolilo len 536. Volebná účasť tak dosiahla 11,72 percenta.

Eurovoľby nezaujali ani obyvateľov Strážskeho, kde účasť dosiahla len vyše 8 percent. Z 3 598 oprávnených voličov dalo svoj hlas kandidátom, ktorí nás budú zastupovať v Európskom parlamente, len 310 ľudí.

Domáci kandidáti získali málo hlasov

Dostať sa do Európskeho parlamentu mali záujem viacerí regionálni politici. Nezískali však dostatočnú podporu ani v domácom prostredí.

Podnikateľ Juraj Brecko z Michaloviec, ktorý kandidoval za Komunistickú stranu, dostal len 389 hlasov.

Manažér Ján Potocký z Rakovca nad Ondavou, ktorý kandidoval za Stranu moderného Slovenska, získal dohromady 213 hlasov.

Michalovčanka Miroslava Demková, ktorá figurovala na kandidátke Európskej demokratickej strany, získala 526 hlasov.

Neprešiel ani hlavný kontrolór Kráľovského Chlmca Karol Pataky, ktorý kandidoval za Most–Híd, a získal 1 145 hlasov.

Už tradične najviac hlasov získali v Michalovskom obvode kandidáti za stranu Smer – 28,75 percenta. V celom obvode im odovzdalo svoj hlas 3 294 voličov.

Kandidáti za KDH získali 1 358 hlasov (11,85 percenta) a Strana maďarskej komunity 1 028 hlasov (8,97 percenta).

Kandidáti voličov nepresvedčili

Viacerí oslovení Zemplínčania uviedli, že kandidáti do Európskeho parlamentu ich nepresvedčili, aby prišli k volebným urnám.

„Chodím na každé voľby, prezidentské, parlamentné aj komunálne, ale teraz som nebol voliť. Nikto z kandidátov ma nezaujal. Čo pre nás v Európskom parlamente doteraz urobili ?“ pýtal sa Michalovčan Tomáš Hredzák.

„Nemal som dôvod ísť voliť. Všetci kandidáti myslia len na seba a na dobre zaplatené miesta v europarlamente,“ povedal Martin Rudáš.

Naopak, 65-ročná Michalovčanka Anna bola voliť konzervatívnu stranu. „Európska únia je na tom morálne zle. Chcela som, aby nás zastupoval v únii niekto, pre koho je stále dôležitá tradičná rodina,“ povedala Anna.


Čítajte viac: http://michalovce.korzar.sme.sk/c/7215424/ucast-v-eurovolbach-bola-mizerna-aj-na-zempline.html#ixzz32tbI9nwo


V Stretave pri Michalovciach plánujú postaviť bioelektráreň

7.3.2014

Bratislavská firma chce pri Michalovciach postaviť bioelektráreň na báze spaľovania drevnej štiepky a slamených brikiet.

MICHALOVCE. Bratislavská spoločnosť Energo Block, s.r.o., plánuje v katastrálnom území obce Stretava v okrese Michalovce výstavbu bioelektrárne.

Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť predložila na posúdenie vplyvov investície na životné prostredie (EIA).

V areáli bývalého družstva

"Predmetom navrhovanej činnosti je výstavba novej bioelektrárne s jedným kotlom na spaľovanie biomasy, z ktorého bude energia vo forme tepla použitá na výrobu elektrickej energie v jednotkách s tzv. ORC cyklom. Pre spaľovanie v kotle sa bude ako palivo používať drevná štiepka a slamené brikety," spresnil investor v zámere.

Navrhovaná stavba elektrárne má byť v severozápadnej časti extravilánu obce Stretava, v smere na obec Palín, v areáli bývalého poľnohospodárskeho družstva.

"Predpokladané celkové náklady na realizácie zámeru v tomto štádiu rozpracovania projektovej dokumentácie nie sú k dispozícii," zdôraznila v zámere spoločnosť.

Chcú dostavať ešte v tomto roku

Začiatok výstavby energetického bloku na biomasu sa očakáva v júli 2014 a ukončenie v novembri tohto roku. Predpokladaným začiatkom prevádzky je december 2014.

Celkové množstvo biomasy vstupujúcej do procesu výroby elektriny má byť vo výške 36 960 ton/rok, z toho drevnej štiepky 27 720 ton/rok.

Celkový inštalovaný elektrický výkon bioelektrárne projekt predpokladá na úrovni 3,268 MWe.

Energo Block, s.r.o., Bratislava vznikla v januári 2011. Predmetom jej činnosti je okrem iného spracovanie drevnej hmoty a výroba komponentov z dreva. Spoločníkmi vo firme sú dve fyzické osoby.

Čítajte viac: http://michalovce.korzar.sme.sk/c/7126439/v-stretave-pri-michalovciach-planuju-postavit-bioelektraren.html#ixzz2vHS615di


Detský čin roka 2013

10.12.2013

Jakub zachránil život bábätku, hoci bol sám ochrnutý

BRATISLAVA – Hoci bol sám odkázaný na pomoc iných, dokázal zachrániť život malého dieťatka. Školák z topoľčianskej základnej školy Jakub Vizičkanič si dnes od ministra školstva Dušana Čaploviča prevzal ocenenie Detský čin roka 2013 v kategórii Záchrana života.

Jakub upadol na dva mesiace do kómy po tom, ako ho sotil spolužiak zo schodov a ochrnul. Napriek malej šanci, ktorú mu dávali lekári, sa Jakub prebral. Keď ho mama kŕmila v nemocnici, odmietol jesť a uprene sa pozeral na dieťatko v postieľke za sebou. "Začal plakať a zvukom mi naznačovať, že sa niečo deje," opisuje Jakubova mama Miroslava.

Keď sa po synových apeloch otočila, zbadala, že dieťa v nemocničnej izbe je celé modré a nedýcha. Podložka, ktorá monitorovala dýchanie bábätka, totiž nefungovala. Nasledovalo polhodinové oživovanie a boj za záchranu života, bábätko bolo prevezené na ARO a zachránené. Jakubov stav sa napokon zlepšil natoľko, že dnes chodí, rozpráva a dvakrát do týždňa navštevuje školu. Jeho mama hovorí o zázraku.

Nezištná pomoc spolužiakov aj krstňaťa

Žiaci zo Základnej školy Staničná v Košiciach cenu získali za to, že ako druháci vyzbierali peniaze pre svojho vážne chorého spolužiaka Lea. Jeho stav sa zhoršoval zo dňa na deň. "Leo si veľmi prial, aby sme za ním neplakali, že nás bude ochraňovať. Vyzbieranie peňazí pre Lea bol úžasný čin detí z 2. C, ktoré všemožne chceli pomôcť svojmu spolužiakovi, aby sa vyliečil. No nakoniec to dopadlo všetko inak," napísala učiteľka druhákov.

Ocenenie v kategórii Pomoc v rodine získala trinásťročná Viktória Tóthová, žiačka základnej školy v Čiernom Balogu. Celé leto strávila tým, že sa starala o svoju vážne chorú krstnú mamu. Namiesto prázdnin pri vode s kamarátkami tetu dennodenne umývala, kŕmila, masírovala a pomáhala jej s dennými rituálmi.

Deviatačka náhradnou mamou

Deviatačka Simona Ešeková z Trnovca nad Váhom dostala cenu za pomoc prváčke Dominike, ktorú spolu s jej štyrmi súrodencami opustila mama. Simonka Dominike pomáhala zvládať školské povinnosti, často aj jej staršej sestre s domácimi prácami. "Dominikina sestra je moja najlepšia kamarátka a bolo mi ľúto, že sa musí starať o domácnosť a o všetko, tak som jej s tým chcela pomôcť," hovorí Simona. Dnes je Dominika úspešnou druháčkou. Jej učiteľka Mária Merčeková, ktorá Simonkin dobrý skutok prihlásila, hovorí, že sa s takou nezištnou pomocou ešte nestretla.

Deti zachraňovali aj šteniatka

V kategórii Pomoc prírode dostala ocenenie Rút Marcinčáková zo Základnej školy s materskou školou v Palíne za záchranu šteniatok a dlhodobú pomoc prírode. Cenu v kategórii Dobrý nápad získali žiaci z prešovskej Základnej školy Sibírska. Pre hendikepované deti zorganizovali zbierku hračiek. Prvýkrát bola udelená aj Cena Sašky Fischerovej - Malý veľký čin.

Dostali ju deti zo Základnej školy Tbiliská v Bratislave, ktoré do projektu zaslali množstvo dobrých skutkov. Jeden zo školákov, piatak Jakub Križan, napísal, že nechce nadávať ani za cenu, že bude spolužiakmi odstrkovaný. "Veľmi by som si želal, aby spolužiaci nenadávali a aby bol svet lepší," povedal piatak Jakub.

Prvé miesto v online ankete pre verejnosť na darcovskom portáli ĽudiaĽuďom dostala Vlasta Jendroľová. Ako deviatačka nemá bezstarostný život. Hneď po narodení jej mame diagnostikovali chorobu, ktorá ju pripútala na invalidný vozík a ochromila mozog. Po príchode zo školy ju tak Vlasta musí nakŕmiť a prebaliť. Na starosti má tiež hospodárstvo a so sestrou sa musí starať o domácnosť.

Dobrých skutkov bolo viac ako 8-tisíc

"Vy považujete svoje dobré skutky za samozrejmé, ja ich považujem za jedinečné, príkladné, pred ktorými sa treba pokloniť a zoznámiť sa s tými skutočnými hrdinami našej doby," povedal dnes na adresu ocenených šéf rezortu školstva.

O svojich dobrých skutkoch v tomto roku napísalo 8186 detí a detských kolektívov. Výberová komisia z nich vybrala 35 nominácií a zaslala do škôl s výzvou, aby deti podporili v detskej porote tie dobré skutky, ktoré považujú za najcennejšie. V detskej porote zahlasovalo 118.490 detí.

TASR

Zdroj: http://aktualne.atlas.sk/detsky-cin-roka-jakub-zachranil-zivot-babatku-hoci-bol-sam-ochrnuty/slovensko/spolocnost/ 


Stretnutie rodákov v Stretave

27.07.2012 08:18

             Podujatie, ktoré sa konalo v Stretave v sobotu 28.júla popoludní je svojím spôsobom výnimočné. Schádza sa na ňom totiž veľká stretavská rodina – lebo tak možno pokojne označiť rodákov obce, ktorí sa v svojom rodisku zišli už po siedmy raz.

            Dejiskom stretnutia, ktoré pripravuje obec v spolupráci s tamojším miestnym odborom Matice slovenskej (MO MS) bola obecná záhrada pri kultúrnom dome. Tohto roku do rodnej obce na stretnutie prišlo okolo päťsto ľudí,  boli tu aj rodáci z Ameriky, z Českej republiky i rôznych kútov Slovenska, nechýbali ani rodáci z Veľkej Británie. Sviatočnú atmosféru ešte dotvárali svojou prítomnosťou rôzni ľudoví remeselníci, ktorí prezentovali krásu drevorezby, háčkovanej čipky, či výrobkov zo šúpolia. Bol tu aj umelec. ktorý kreslil záujemcom portréty, nechýbali rôzne atrakcie pre deti. 

             Podujatie sa začalo privítankou v podaní folklórnej skupiny Mihaľovski nevesti i beťare S úvodným príhovorom potom vystúpil starosta obce Marek Keher. Vyjadril radosť, že môže už po siedmy raz privítať doma rodákov. Význam tohto podujatia z roka na rok rastie a je potešiteľné, že tí, ktorí sa v obci narodili, nezabúdajú na svoje korene, s radosťou sa vracajú domov, kde sú vždy vítaní. A vítaní sú aj tí, ktorí už v Stretave nemajú vlastných príbuzných. Ich príbuznými sú všetci Stretavčania, všetci tvoria jednu veľkú rodinu. Privítal aj hostí – nerodákov, medzi nimi aj riaditeľku michalovského domu Matice slovenskej JUDr. Máriu Kušnírovú, ktorú požiadal, aby tlmočila Matici poďakovanie za finančnú podporu ich podujatia. Boli tu aj starostovia okolitých obcí, ba aj podnikateľ z Indie, ktorý pôsobí na Slovensku. Moderátorka Mgr. Jana Bártová, členka MO MS a poslankyňa obecného zastupiteľstva predniesla povesť o Stretave z knihy Heleny Sigulovej Povesti z pradávneho Zemplína. Potom už pódium patrilo spomínanej folklórnej skupine. Po nej vystúpila ľudová hudba Ondreja Kandráča so speváčkou ľudových piesní Monikou Kandráčovou. Vytvorili fantastickú atmosféru. Ľudia sa zabávali  do rána. Prispela k tomu aj hudobná skupina Pyramída z Michaloviec. Už teraz sa všetci tešia na stretnutie o rok a veria, že chýr o ňom sa dostane ďaleko a v Stretave pribudnú na stretnutí ďalší rodáci.

Kamila Chilová

Dom Matice slovenskej v Michalovciach

Zdroj: http://www.matica-michalovce.sk/news/stretnutie-rodakov-s-stretave/